SOLARNA ENERGIJA ZA ODRŽIVOST
TRENUTAČNO STANJE
Radio Marija je prisutna u 27 afričkih zemalja s ukupno 61 aktivnim emitirajućim studijem, uključujući sjedišta i lokalne postaje. Ti brojevi znače i značajnu potrebu za energijom – za produkcijske studije i sustave radio-frekvencije. Za sve afričke Radio Marije, troškovi energije predstavljaju jedan od najvećih izazova. Čak i oni koji se uspijevaju održati, uvijek se bore s pokrivanjem tih troškova. Od početka 2025. gospodarska se situacija dodatno pogoršala zbog prestanka pomoći iz Sjedinjenih Država. Situacija je vrlo teška, s obzirom na to da su gospodarstva mnogih afričkih zemalja već godinama pogođena posljedicama pandemije covida-19 i odjecima rata u Ukrajini. Rezultati Marijatona na afričkom kontinentu oštro su pali posljednjih godina (2023. i 2024.), unatoč velikom broju donatora. Mnogi slušatelji sve manje doniraju zbog sve dubljeg siromaštva.
Potrebna ulaganja: 3.215.000 €
PROJEKT
U Africi sunce nikada ne prestaje sjati. Zato ovaj dragocjeni resurs treba maksimalno iskoristiti – opremanjem svih Radija Marija solarnim sustavima, čime se znatno smanjuju troškovi energije. Riječ je o održivosti: radiji opremljeni solarnom energijom imaju tri izvora energije – solarnu (besplatnu) za korištenje tijekom dana i ranih večernjih sati, državnu električnu mrežu i agregat. Praktičan primjer: Radio Marija Liberija je prije uvođenja solarnog sustava trošila oko 2400 dolara mjesečno na energiju. Nakon instalacije fotonaponskog sustava, trošak je pao na manje od 400 dolara mjesečno. U 2025. godini naglasak je posebno na dva velika radija: u Demokratskoj Republici Kongo i Nigeriji, gdje su posljednjih godina napravljeni značajni zahvati, te gdje bi postavljanje solarnih sustava značilo postizanje vrlo važnog cilja. Osim tih zemalja, postoje i druge Radio Marije koje hitno trebaju početi koristiti solarnu energiju: Burkina Faso, Srednjoafrička Republika i Mozambik.
TEHNIČKA RADNA SKUPINA
Radio Marije ne trebaju samo tehničku opremu, financijsku pomoć i infrastrukturu; one trebaju ljude koji ih stvarno pokreću i pomažu da ostanu živi: tehničare Svjetske obitelji Radio Marije. Dok obavljaju svoj posao, oni ujedno osposobljavaju afričke tehničare. Afričke Radio Marije imaju vrlo visoke tehničke standarde i znatno se razlikuju od ostalih lokalnih radijskih postaja. Na tehničkoj razini ne postoji razlika između Radio Marija na ovom kontinentu i onih u Europi ili Americi. Tehničari koji izvode radove dolaze i iz Europe i iz Afrike, te se redovito usavršavaju u sjedištu WFRM-a u Erbi. Osim toga, izgradnju ili obnovu sjedišta i podstanica uvijek na licu mjesta nadzire talijanski građevinski inženjer, koji jamči poštivanje standarda, osobito u vezi s prijenosnim studijima (audiofrekvencija).